Ще один в’язень, пам’ять про якого зберіг Ів. Німчук, на вигляд та за віком був цілковитою протилежністю молодого абхазця: чоловіком поважним, дуже опанованим та стриманим, вже в літах, хоча насправді не стільки роки його зістарили, скільки біди. А все-таки одна обставина поєднувала його з Рауфом Лакобою: він теж прожив кілька років в Україні та, як було помітно, любив та шанував її. Це і стало однією з причин того, що відірваний від дому та сім’ї галичанин дуже прихилився до нового знайомого. Але далеко не єдиною: цей Німчуків товариш недолі вирізнявся потужним інтелектом, якого не прибили тяжкі тюремні умови, освіченістю та дуже високою особистою культурою. Його ім’я не забулося досі — був то
Іван Васильович Обреїмов
( Read more... )
Ми, натомість, більше знаємо про Івана Обреїмова. Варто відразу виправити Німчукову помилку, характерну для гуманітарія: Іван Васильович Обреїмов був не математиком, а фізиком, до України приїхав 1929-го року, на запрошення тодішнього українського уряду — для організації Українського фізико-технологічного інституту, скорочено УФТІ, директором якого пробув кілька років. Як вчений, займався фізикою кристалів, молекулярною фізикою та низькотемпературною спектроскопією. Організував конференцію з теоретичної фізики, учасниками якої були також «Л. Д. Ландау, В. О. Фок, Г. А. Гамов, Я. І. Френкель, І. Є. Тамм, М. І. Мусхешвілі, Б. М. Фінкельштейн, а також В. Гейтлер з Геттінгена і П. Йордан з Гамбурга». (цитую за статтею вікіпедії «Іван Васильович Обреїмов»).
Арештували його в липні 1938-го року у зв’язку з т.зв. «справою УФТІ». Прочитавши список розстріляних учасників тієї справи (арештовано 16, розстріляно 8), можемо зрозуміти, звідки взялася в Івана Васильовича та стриманість і «скрупулянтність», які, можливо, врятували йому життя (досить сказати, що про одного зі звинувачених у відповідній статті вікіпедії написано таке: «Вайсбергу вдалося врятуватися: його видали гестапо у 1940 році» — як уже гестапо виявилося порятунком!)
Причиною привілейованого становища Івана Васильовича Обреїмова були не тільки і не стільки старання його дружини, скільки клопотання колег, особливо ж А.Йоффе та П.Капиці. Дорогоцінний дозвіл працювати у в’язниці за спеціальністю він використав, написавши працю ««Про застосування френелевої дифракції для фізичних і технічних вимірювань», за яку в 1946 р був удостоєний Сталінської премії». (теж цитата з вікіпедії). З огляду на принесену державі користь (формально — за відсутністю складу злочину) в травні 1941-го року був звільнений. Відтоді і аж до кінця життя займався своєю улюбленою фізикою.
(Прочитавши це все, аж за голову берешся — ким же треба було бути, щоб уникнути Молоха репресій: не рятували ні рання юність, ні заслуги перед суспільством, а про таку банальну причину, як цілковита невинуватість у висунутих звинуваченнях, і говорити годі.)
Ну гаразд, приведу ще одну цитату Німчукових спогадів, з якої зрозуміло, що таланти і смаки Івана Васильовича фізикою та взагалі точними науками не обмежувались.
( Read more... )