Юрій Косач, «Вечір у Розумовського»
         Мій улюблений літературний Андрій Розумовський та й один із літературних Розумовських взагалі (хоча... може «Нічний імператор»? Але то інший Розумовський, Олексій). Юрій Косач, попри своє олімпійське походження, був, звичайно, проявою ще тою... однак писати вмів. Ага, так на всякий випадок: «Подаємо за виданням: Історичні оповідання, 1 частина, Львів, 1937 рік. Написання прізвищ персонажів лишаємо в авторській транскрипції».
         «Провесна року, що почався у Відні під знаком Керубінієвих «Анакреонтів», кепських паперових грошей і урядових богослужб за спокій душ короля Людовіка й Марії-Антуанетти, була мжичаста і вітряна. Криги на Дунаю давно пішли, у парках Шенбруну й садах Монтекукулів несміливо показалися зелені бруньки, а проте чорногузи, вірні своєму святому Йосифу, мерзли на луках за Пратером. Берлінський гість, винахідник Яків Деген, мусив відложити свої покази летючих балонів з уваги на непогоду, про що оповіщали «Тижневі надзвичайні і звичайні вісті» разом із згадкою про нову оперу аббата Фоглера «Somari», написану нарочито для бургтеатру, та про наділення орденом Золотого Руна графа Стадіона. Модні чепуруни боялися вдягти на мжичку останню паризьку новинку, презентовану Лікургом кафе Фраскаті Тієрі – високі капелюхи, звані циліндрами».
    Настрій обох героїв оповідання – композитора й дипломата – абсолютно відповідає цій непривітній, похмурій порі, яка невідь-чому має репутацію світанку року. Але якби справа була в одній тільки погоді! Композитора гнітить підступаюча глухота, а не менше – усвідомлення того, що місто, де він мешкає – «глупе місто... темні люди... фабриканти цукрової води... доки віденці мають вуршти й пиво, ніколи не будуть бунтувати... тиша, благовійна тиша його апостольської величності» - бурмочучи таке сам собі, чоловік з левиним обличчям, одягнений у темний сурдут, заходить до «нового, пишного, але трохи холодного зі своїми гордими фронтонами й спокійними колонами будинку. Чавунна брама й кам’яна огорожа заковували його стрункими, певними лініями».
 
      

       Господар дому перебуває у не менш роздратованому настрої. Його теж непокоїть політична ситуація в світі, але з дещо інших причин, зовсім не через малу схильність віденців до бунту, а через сервілізм володарів міста та імперії. Чи ж можна собі уявити: «На ранній авдієнції дипломатичному корпусові в бургу імператор Франц, чемно побалакавши з Розумовським про провісну непогоду, підійшов до амбасадора Шампаньї й привітав його зі щасливим вирятуванням першого консула від злочинного замаху змовників Жоржа Кадудаля й графа Артуа». І це називається союзник! Краще війна, ніж такий союз. «Хай же нарешті загримлять ті гирла гармат і положать край безглуздим піжмуркам із цією лисячою пикою! Або Корсиканин скрутить усім нам в’язи, або ж ми скрутимо йому». А на додачу саме останніми днями трапилася зловіща подія, яка змусила численних фельд’єгерів амбасади щодня скакати по березневій грязюці з Відня до Петербурга і назад, заганяючи коней. Ні, звичайно, немає сумніву, що узурпатор тільки грає на публіку, з хвилини на хвилину може прийти втішна новина, що інцидент вичерпаний, але...
         Раніше в такі сутінкові години графа Андрія заспокоювала гра на скрипці, але сьогодні він почуває себе надто старим і вичерпаним, щоб самому музикувати. Залишаються тільки спогади про бурхливе минуле, коли він, потомок чабана з глухих Лемешів, «пропалив свій слід по Європі від краю до краю, блиснув по дворах і столицях найзнаменитіших династій, важив не раз у руці долі народів і держав, знав усі секрети коронованих віталень і спалень, зривав посміхи найкращих жінок Європи,що про них і марити не могли славетніші й родовитіші від нього... достоту, чудні й чудесні, але завжди невідомі бувають шляхи людські... Відень, Неаполь, Стокгольм, Петербург, Варшава, Батурин, Лондон, Копенгаген, Штральзунд... Андреєві Кириловичу знову спалахнула посмішка – Штральзунд; лазурове море й золотий день, яхта й принцеса Вільгельміна Гессердармштадтська біля нареченого – кирпатого, нарваного цісаревича Павла, - майбутня імператорка російська... Одначе це було занадто по-юнацькому, так жорстоко обдурювати приятеля! Бідний Павло, бідний Павло! Він важко заплатив за батуринське заслання...»
         Згадавши Батурин, граф Андрій не зміг стриматися, щоб не заспівати, а слуги-земляки підхопили. І саме тоді до кімнати ввійшов гість. Той самий, в темному сурдуті і з левиним обличчям.
   «-Пане ван Бетховене! – скрикнув Розумовський. – Ми так заспівалися, що й не спостерегли, коли ви увійшли...
     - Будьте ласкаві, співайте ще, ексцеленціє, - промовив ван Бетховен.
     - Це іграшки, маестро, патріотичний сантимент... Це одна з пісень моєї співучої батьківщини. Вона така багата на них...
       - Знаю, - кивнув головою Бетховен. Тому й хочу слухати... Я, крім вашого козака за Дунаєм, не чув нічого.
(...)
      - Маестро, чи ж українські пісні можуть вам придатися?
        Бетховен кивнув головою. Йому подобалася їх меланхолійна сумовитість, сполучена з дивною степовою одчайдушністю.
      - Але тепер не те... Тепер мене займає інше...
»
      Що саме – стало зрозуміле до кінця вечора. Надовго запам’ятали цей вечір веселі гості! Господарю принесли надзвичайно пильну й важливу штафету, яка сповіщала: «Сьогодні вранці на подвір’ї Венсену принца Луї Антуана Анрі Д’Ангієна розстріляно за вироком військового суду».
       Присутні при цьому вельможні жінки блідли, плакали й непритомніли. Чоловіки не соромилися уланської лайки. «Мовчки, притьом відходили гості, мов із дому, де був мертвяк». Зате композитор з проясненим обличчям стояв біля вікна. Йому вчувалися «акорди могутні, як грім слави, у яких стояв, мов жаский Бог, той, хто повертав тепер до Європи своє обличчя-блискавицю, своє обличчя-сонце. Йому присвячував Людвіг ван Бетховен свою тільки що народжену «Героїчну симфонію».

Date: 2010-12-27 07:09 pm (UTC)
From: [identity profile] sparrow-hawk.livejournal.com
Хай же нарешті загримлять ті гирла гармат і положать край безглуздим піжмуркам із цією лисячою пикою! Або Корсиканин скрутить усім нам в’язи, або ж ми скрутимо йому

оце я розумію, отак і треба

Date: 2010-12-27 07:15 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
+100!!! (в значенні факторіал). Справжній аристократ.

Off.С наступившим !

Date: 2011-01-03 03:22 pm (UTC)
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
NB.Без монголов-очень даже легко, даже с Чингисханом.Раздрай среди Золотого Рода на поколение раньше, и Великий Западный поход сорван.
Без Чингисхана, или с его гибелью в детстве либо от руки людей Джамухи-ещё проще и логичней.

А вот русопетские:) варианты-брак Ягайла с дочерью Дмитрия Донского, как хотела великая княгиня Ульяна;
победа Свидригайлы и вмешательство Москвы в литовскую смуту ;
успех заговора князей и переход под руку Ивана III половины Западной Руси;
1654 на сорок лет раньше-по призывам терпящего поражение от коронных войск гетмана Переливайки рати Фёдора Борисовича переходят границу.

Re: Off.С наступившим !

Date: 2011-01-03 03:26 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Дякую, і Вас з Новим Роком і наступаючим Різдвом.
Мене, власне, цікавило, при яких варіантах, Москва була б не єдиною столицею або не столицею взагалі.
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
Приснился ему замученный Круглец и обещал венец или адские муки;
а там понеслось:)
Серия династических браков с Калитичами и тверскими, столица в Вильне, Луцке или Киеве.
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Столиця в Луцьку? З естетичної точки зору - цікаво :-)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
А це ще цікавіше :-)
Оффтопічно - загляньте по змозі сюди http://alonka.livejournal.com/378811.html
там є посилання на відскановані і викладені в мережу номери "Киевской старины". Я вже скачала кілька і не можу натішитися.

Спасибо, загнал в качалку.

Date: 2011-01-03 04:17 pm (UTC)
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
.
По Вашей альтернативке-штука в том, что расти будут те земли, у которых есть куда расти.
А это Южная Русь и Залесская Русь-обе могут наступать на степь , заселяя и распахивая её.
Главное, чтоб не мешали соседи(судьба Волжской Булгарии предрешена-силёнок мало тягаться с Залесьем) ну и, конечно, повезло с династией.
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Булгарія? То ми розглядаємо варіант без монголів? (бо я вже, схоже, заплуталася :-) )

Ну, Ваш же вариант.

Date: 2011-01-03 04:29 pm (UTC)
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
"без монголов? Вместо Киевской Руси образовалось какое-то содружество государств, Москва - областной центр Залесского государства со столицей во Владимире"

Хотя вся история Казанского ханства -это, как говорил ЛНГ, зигзаг истории, вызванный случайной белёвской победой Улу-Мухаммеда и радостным объединением вокруг него терпевших от наступающей Руси поволжских народцев.

Re: Ну, Ваш же вариант.

Date: 2011-01-03 04:32 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Ага, зрозуміла. Я якось відволіклася на варіант з Ольгердом.
Думаю, в такому варіанті з Булгарією проблем не буде. А як, наприклад, з половцями? Їм же нема сенсу тікати до Угорщини.
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
(тот же Юрий Кончакович)а которые нет-сами себе злые буратины.
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Тут також можливі варіанти: християнство руського типу, яка-небудь єресь типу несторіанства чи богимильства. Католицизм, думаю, малоймовірний.
Але якесь державне утворення в них виникло? З центром більш-менш на місці сучасного Донецька?
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
кочевания-да, с постоянными становищами-но при этом они доступны нападению так же, как и русские, а ресурсов намного меньше.
То есть стабильные объединения , конечно, были, если Вы о них.Но это всё в историческом плане ненадолго-вошли бы в состав Руси либо сгинули.


"Тут також можливі варіанти: християнство руського типу, яка-небудь єресь типу несторіанства чи богимильства"

Они принимали христианство вследствие связей с русскими князьями.Просто медленней, чем торки и чёрные клобуки-не было такой политической зависимости.
Несторианство-монгольские штучки, зачем оно половцам ? Тут уж скорее ислам.
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Чогось мені їх хочеться залишити :-), принаймні як асоційованого члена в складі "Русі". Порівняно з торками чи берендеями, вони мали неабиякий "шлюбний ресурс".

Это я Вам скажу, почему:)

Date: 2011-01-03 05:07 pm (UTC)
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
Я думаю, что рубеж для украинской этничности-именно Руина, когда легче было выжить, а тем более оставить потомство, профессиональному воину , чем селянину.Селяне были белоголовыми славянами(см.Павла Алеппского), а козаки наполовину крещёными тюрками:)


"Порівняно з торками чи берендеями, вони мали неабиякий "шлюбний ресурс".

Но вообще их было мало, в сравнении с русинами.

Re: Это я Вам скажу, почему:)

Date: 2011-01-03 05:12 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
а козаки наполовину крещёными тюрками
Та ну, це з розряду фантастики. Скільки, справді, тих тюрків було, щоб аж половина козаків була з них. Інша справа - змішані шлюби (з татарками чи якимись спорідненими народностями).
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
тоже ничего не сказал.
Однако доля степной крови у людей пограничья, без сомнения, была намного выше.Ну и плюс неизбежные насилия.
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Вище, але це взагалі ковзка справа, визначати скільки в кого якої крові. От Варандей у Білорусії знайшов вціліле татарське селище.
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
внешний облик обобщённого белоруса, так скажем, заметно отличается от облика жителей бывшей Слобожанщины? ,безо всяких гаплогрупп.Так же как донского казака и скобаря.
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Виявляється, що не так-то дуже. От, з коментарів до цього посту (сам він тут http://varandej.livejournal.com/337071.html
"интересный репортаж! конечно это выбивается из темы журнала, но очень интересно, какова у ивьинских татар внешность - просто у всех знакомых по интернетам, да и реальной жизни (у тетчатой прабабушки был муж - польский татарин-беженец) внешне ничем не отличимы от литовцев, поляков, белорусов..."

"С внешностью даже не знаю. Просто на улице, в толпе я бы вряд ли приметил, тем более зимой. Но к тому мужику, с которым у избы говорил, пригляделся внимательнее, и понял - и кожа смуглее, и глаза немного раскосые. А имам с виду обычный поляк или литовец (не белорус). Вообще, как я понимаю, у них большой разброс внешности, от "почти азиатов" до обычных европейцев."

Я про самих белорусов.

Date: 2011-01-03 06:12 pm (UTC)
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
Казанские татары тоже чертовски обрусели.

Re: Я про самих белорусов.

Date: 2011-01-03 07:42 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
А, в цьому сенсі... Тоді почати б з того, що облік жінок, а за теперішніми мірками, то й чималої частини чоловіків теж, у значній мірі визначається не стільки природою, скільки модою. Тобто середню японку від середньої європейки ми ще відрізнимо, але більше... Не знаю. А вже мінчанку від харків"янки відрізнити - доволі проблематично.

Человека-не отличить

Date: 2011-01-03 07:45 pm (UTC)
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com
А вот людей вместе-таки да.

Re: Человека-не отличить

Date: 2011-01-03 07:50 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Треба б колись спробувати :-).
Люди доволі неспостережливі у своїй масі, а я й подавно :-) На одяг, зачіску, якісь особливості поведінки чи вимови звертають більше уваги, ніж на риси обличчя.
Колись мені доводилося читати, що для євреїв, які видавали себе за не-євреїв (під час 2 світової), найнебезпечнішими були контакти з малими дітьми. Адже діти не вміють розрізняти за мовою чи одягом, а от на обличчя звертають значно більше уваги, ніж дорослі.

NB-данные анализа :

Date: 2011-01-10 06:26 pm (UTC)
From: [identity profile] farnabazsatrap.livejournal.com

Составлен генетический портрет современного белоруса. Об этом сообщил заведующий лабораторией нехромосомной наследственности Института генетики и цитологии Национальной академии наук, член-корреспондент НАН Беларуси Олег Давыденко 22 октября на пресс-конференции в Минске.

По его словам, исследование по этногеномике белорусского народа проводилось в 2005—2006 годах. В ходе него было изучено около тысячи проб ДНК коренных белорусов шести географических районов: северное Подвинье, западно-восточное Полесье, центральная, восточная и северо-западная Беларусь.

"Основной результат исследований: белорусы — это индоевропейцы, славяне (а никакие не балты). Во-вторых, наиболее близкие родственники к нам по числу генетических систем — это русские и украинцы. Ближе всего к этой группе славян стоят балты, следующие по близости — германцы, остальные все от нас дальше", — сказал Давыденко.

По его словам, среди образцов ДНК белорусов обнаружено также от 2 до 4% генетических систем азиатского происхождения. Ученые намерены выяснить их происхождение. Для этого планируется изучить этнические общности на территории Беларуси: белорусских татар, белорусских евреев и др.

Как считает Давыденко, информация о генетическом портрете белорусов важна для национального самосознания, прояснения отдельных этапов истории народа. Если результаты исследования сопоставить с историческими, археологическими, геологическими данными, то можно сделать вывод, что заселение Беларуси началось примерно 8 тысяч лет назад. "Мы являемся прямыми потомками тех людей, которые 8 тысяч лет назад заселили страну. Мы здесь превратились в протославян, затем в славян, какие-то племена, а потом уже стали белорусами", — сказал ученый.

Давыденко также отметил, что данные исследования могут быть использованы медиками: у людей с разной этнической принадлежностью разная предрасположенность к болезням. По большинству генов предрасположенность белорусов к болезням такая же, как и в Европе. Но некоторые гены, например обусловливающие глухоту, в Беларуси встречаются чаще, чем на других территориях. Кроме того, каждый 22-й белорус имеет "вредный признак", который отвечает за развитие гемохроматоза (наследственного хронического заболевания, характеризующегося нарушением обмена железа).

Данные исследования по этногеномике важны также для создания референтных баз для криминалистики, сообщил специалист.

Давыденко отметил, что информация о генетическом портрете белорусов поступила в европейский центр в Тарту (Эстония), где собраны данные обо всех нациях.

http://news.tut.by/society/201241_print.html

Такой облом для нецыих...

Re: NB-данные анализа :

Date: 2011-01-10 06:33 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Я, напевне, ніколи в житті не зрозумію, чому краще бути балтом, аніж слов"янином (чи навпаки) :-)
Якщо ж всерйоз :-), то цікаво написано, особливо щодо необхідності вивчати"чужорідні" включення, таких як згадувані білоруські татари.

Profile

tin_tina: (Default)
tin_tina

September 2017

M T W T F S S
     123
45678 910
111213141516 17
181920 21222324
252627282930 

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated 11/07/2025 06:38 am
Powered by Dreamwidth Studios