Всяке

01/12/2009 10:24 am
Поздоровляю всіх Романів.
Отут є класна стаття Наталі Яковенко
"Тому що коли ми акцентуємо увагу лише на таких моментах, то переносимо сучасні категорії на минуле — від монгольського нашестя до процесів і явищ ХІХ століття. Насправді ж тоді діяли зовсім інші засади соціального буття, і відштовхуватися треба від них.
Коли ми візьмемо до уваги цю аксіоматичну для історика вимогу, то відкриється безліч сюжетів, які перетворять «страдницьку» історію на цілком пристойну, ба, навіть «оптимістичну». Маю на увазі успішні життєві кар’єри людей української крови, їхні ролі в тих чи інших державах, розвиток духовної та матеріальної культури і т. д.
Для прикладу, згадаймо блискучі кар’єри українців у Речі Посполитій (де вони складали купку найбагатших можновладців, диригуючи сеймами), або «наших» на найвищих щаблях влади в Російській імперії. Це — здобутки українського народу, а не втрати, і про це годиться розповісти в підручнику. "


Помер Мілорад Павич...

Доки я не здобулася на якусь серйозну тему, то займуся трохи плітками і спогадами.

Ще одна історія від МЗС (мого зацного стоматолога)

Це той самий стоматолог, професійно (в якості пацієнта) спілкуючись з яким я на власному досвіді дізналася, що таке “класичний вивих щелепи”. Але ця історія трохи іншого штибу.
МЗС, окрім приватної практики, веде ще й прийом в державній поліклініці, а ця поважна установа має домовленість з іншою грізною установою – колонією для ув’язнених – надавати допомогу їхнім пансіонерам, якщо власні лікарі не справляються. От саме таке і трапилося, один з в’язнів заслаб на якусь дуже неприємну стоматологічну хворобу, одонтогенну флегмону чи що. На додачу, її можна було лікувати тільки в хірургічному кабінеті, причому вимагалося кілька втручань.
Отож одного дня, за попередньою домовленістю, хворого під конвоєм привели до поліклініки. Намагалися це зробити з самого ранку, доки ще звичайні пацієнти не прийшли, але випадок виявився складним і тривало воно довго. Конвоїр страшенно соромився, а може й боявся сидіти в такому страшному кабінеті, попросився десь перечекати, а оскільки підопічний мав славу рецидивіста зі спробами втечі, то його, для святого спокою, прифалатали до тяженного лікарського крісла наручниками.
Тим часом підтягнулися інші відвідувачі і стали, за своєю невиправною звичкою, підглядати: чи є лікар, чи швидко звільниться, ну й таке всяке. Через півгодини вже сформувалося стійке переконання, що в поліклініці скінчилося знеболююче і пацієнтів фіксують у зручному для лікаря положенні за допомогою жорстких засобів. Чутка моментально поширилася, і черга помітно порідшала.
Наступного дня пацієнта з флегмоною привели знову й історія повторилася. Так воно тривало не менше тижня і МЗС вже почав дивуватися, чому то звичайно пацієнти валом валять, а тут раптом тиш і гладь, невже всі поздоровіли? Лише випадково зустрівши одного зі своїх знайомих і одночасно пацієнта з тієї першої черги, він зрозумів, у чому справа.

Date: 2009-12-01 07:05 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Я саме це і розумію під терміном "такої-то крові". Можливо, не я одна.
А навіщо Ви тоді так довго доводили, що пані Яковенко помилилась, якщо погоджуєтесь з її формулюванням?

при бажанні, приведу скільки завгодно винятків з цього правила.
Будь-ласка, приведіть приклади ототожнення людини за "кров'ю" в 16-17 столітті. Це справді цікаво.

насправді ми порівнюємо дві легенди
Так, звичайно, це просто перше, що прийшло на думку.

Date: 2009-12-02 07:10 am (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
"Русинів від поляків у 16-17 ст. можна відрізняти за віросповіданням, мовою, побутовими етно-культурними особливостями"
Відомий пасаж Мелетія Смотрицького вже з його уніатського періоду, пам"ятаєте? Про те, що саме кров визначає походження людини, а не віра чи ще щось. Дослівно я його не пам"ятаю, але спробую знайти. Я ж мала на увазі, що тоді ще можна було бути "русином" і писати польською (чи бодай латинською мовою) - от прошу звернути увагу сюди (http://www.diary.ru/~sculd/p86696948.htm) та на сусідні записи; сповідувати католицизм чи протестанство і мати цілковито ті самі побутові звички, що й сусіди-поляки

Date: 2009-12-02 07:34 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Ви спочатку довго доводили, що пані Яковенко помилилася, потім намагалися замінити вираз на "походження", тепер завзято намагаєтеся довести, що формулювання не тільки не помилкове (чи бодай трошки неточне), але й єдино вірне.

Очевидно, справа не в "крові" чи "не крові", а в особистості пані Наталі, будь-яка критика якої сприймається як особиста образа.

Date: 2009-12-03 07:18 am (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Як я люблю, коли замість мене домислюють, що й чому я сказала, та ще й приписують особливе ставлення до людей, котрих я особисто не знаю, котрим не доводжуся ні родичкою, ні приятелькою, ні колегою.
Все, що я намагалася сказати - це те, що Н.Я. вжила доволі затерту від кількасотлітнього використання метафору, яка означає "походження", "люди одного народу" та й тільки. Ніякого визначення нації ні в сучасному сенсі, ні в сенсі 16-17 століття, коли "магнати диригували сеймами", вона при тому не давала.

Date: 2009-12-03 12:49 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Я справді помилився, використавши слово "нація", там мало б стояти слово "ідентичність". Але ж ототожнення "ідентичності" з "кров'ю" у XVII ст. так само принципово невірне. Прошу: http://www.litteralis.com/2009/12/self-identity-in-rzicz-pospolyta-xvii-century/

Мене вже хвилює не так обмовка пані Наталі, як те, що вона (обмовка) здобуває широку підтримку.

Date: 2009-12-03 01:04 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Знаєте, мабуть це відбувається тому, що вираз "людина української крові" більшість мовців так само мало вважає зв'язнаним з твердженням "всі, хто належать до одного народу, є між собою кровними родичами", як і вираз "слуга покірний" в кінці листа - із зобов"язанням пуцувати мешти адресата. Ще раз повторюся: це звичайнісінька, та ще й затерта від тривалого використання метафора, означає приналежність до одного народу. Ви ж не станете сприймати вираз "риб"яча кров" про холоднокровну людину дослівно?

Date: 2009-12-03 05:27 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Вам варто нарешті визначитись: або це "затерта від тривалого використання метафора", або Ви продовжуєте цитувати Смотрицького і доводити тотожність крові й етнічної ідентичності, бо робите це одночасно.

Date: 2009-12-04 07:07 am (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
У наш час і в устах Н.Я. - це, безперечно, метафора. Що мав на увазі М.Смотрицький у 17-у столітті - важко точно визначити, як на мене - синонім слова "походження". У всякому випадку, народ як групу кровних родичів не розумів ніхто (і звідки Ви взяли, що вираз "такої-то крові" і таке розуміння - тотожні, теж не збагну).

Date: 2009-12-04 07:18 am (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Дякую, це вже якась ясність. Повністю згоден.

і звідки Ви взяли
Звідси: І по чому б ще визначати походження у 16-17 столітті - теж не знаю. (http://tin-tina.livejournal.com/78204.html?thread=623484#t623484) Політичної нації ще кількасот років чекати, за місцем народження? - тоді ми ризикуємо Потоцьких з Конецпольськими записати в українці. Релігійна приналежність - а як же тоді молдавани, греки чи білоруси?

Date: 2009-12-04 07:29 am (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Вибачте, але звідси ще до твердження "весь народ являє собою групу кровних родичів" - ще дуже й дуже далеко.

Date: 2009-12-02 01:49 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
Не розумію чого ви до Н-Я причепилися - принцип крові справді традиційно == етнічному походженню. Тільки раніше казали не про етнічність, а про кров - от застарілу форму Н-Я і використала, що ж тут такого?

Date: 2009-12-02 02:00 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Але цікаво, що справді є відповідне висловлювання Мелетія Смотрицького такого сенсу: не віра, а кров робить людину русином, поляком і так далі. Мушу сьогодні його розшукати :-)

Date: 2009-12-02 06:19 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Етнічне походження - належність до певної етнічної спільноти за народженням. В подальшому внаслідок соціалізації в іншоетнічному середовищі та засвоєння його культурних стереотипів особа може змінити свою етнічну належність, зберігаючи разом з тим пам'ять про походження з іншого етносу. При цьому може мати місце подвійна етнічна свідомість. [...]
Уявлення пр однакове Е. п. відображають певну спільність історичного минулого членів етносу і є однією з найважливіших складових її етнічної самосвідомості. Будучи однією з форм зв'язку (на рівні побутових автостереотипів) між членами етнічного колективу, такі уявлення сприяють усвідомленню ними своєї єдності. [...] Питання про кровну спорідненість людей одного Е. п. ще недостатньо досліджені. [...] (Мала енциклопедія етнодержавознавства. С. 47-48).

Про "кров" як фактор етнічної спорідненості почали масово говорити лише в ХХ ст.

Якщо у Вас "традиційно" кров асоціюється з етнічним походженням, то варто замислитись, до якої "традиції" Ви себе відносите.

Date: 2009-12-03 01:48 pm (UTC)
From: [identity profile] maksymus.livejournal.com
Дещо про кревну спорідненість та міркування навколо походження і «народу» в Оріховського: http://litopys.org.ua/human/hum11.htm Досить типово для тогочасних міркувань:

Великої мудрості і науки Платон, великий філософ, розповідає, що жоден мішанець не може мати щирої приязні до чужої крові, з якою, гостем будучи, змішався. ... Ось чому бачу, що дім Тарновського й Леліва не мішанці у Польщі, а справді польської крові. Саме тому герб дому Тарновського й виявляє щиру приязнь і вроджену любов до польського народу. Тож геть облиште герб, окрутні й отруйні чвари. На відміну від ворогів, я вважаю, що цей герб польської крові й народу.


Ваші міркування про інші, важливіші способи об’єднання спільноти, особливо, коли розглядаємо донаціональні, слушні. Тільки треба враховувати, що спорідненість є першою такою ідентифікацією.

Date: 2009-12-03 02:05 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Питання в тому, чи став би хтось, наприклад, через кров вважати русинами дітей від навернених в католицтво і перейнявших польську мову й звичаї батьків, за умови, що вони не змінили стан. Якщо ні - то "етнічне походження" є лише наслідком побутових обставин, а не вирішальним фактором ідентифікації.

Date: 2009-12-03 05:03 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
"чи став би хтось, наприклад, через кров вважати русинами"

Їх вважали б покатоличеними русинами. Як скажімо "обрусєвших нємцев".

Date: 2009-12-03 05:22 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
Джерела?
А може б перейменували "Вишню" на "Вишнівського" і тим довершили перетворення русина на поляка?

Дописи інших учасників дискусії чудово бачу і на них вже відповів, до того ж доволі розгорнуто (те, що Ви не всі відповіді читаєте - вже не мої проблеми).

Date: 2009-12-04 02:47 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
"Джерела?"

Того як російських німців називають "обрусєвшими нємцамі"?

"на них вже відповів"

Тоді скористаюся ними щоб не повторювати.

"Вам варто нарешті визначитись: або це "затерта від тривалого використання метафора"

Невже не зрозуміло, що зараз це звучить як метафора?

"те, що Ви не всі відповіді читаєте - вже не мої проблеми"

Заспокойтеся, коли я писав відповідь їх ще не було.

Date: 2009-12-04 03:15 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
коли я писав відповідь їх ще не було.

Дивіться уважніше. (http://tin-tina.livejournal.com/78204.html?thread=627836#t627836) Шкода, що ви із tin_tina проігнорували цей матеріал.

Date: 2009-12-04 03:26 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
...Ох...
А якби я особиста попросила Вас висловитися з приводу того, що (як мені здається) в цій статті є основним. Тобто: чи є наша історія такою, що "її неможливо читати без брому", чи, все-таки, вона нормальна, звична, по-своєму оптимістична, по-своєму трагічна і притому дуже навіть цікава? І тому українське походження ніякого тавра ні на кому не ставить і на меншевартість не прирікає? От за висловлювання з цього приводу я б дуже подякувала :-)

(no subject)

From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com - Date: 2009-12-04 03:39 pm (UTC) - Expand

(no subject)

From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com - Date: 2009-12-04 03:42 pm (UTC) - Expand

Date: 2009-12-04 03:33 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
"Дивіться уважніше. Шкода, що ви із tin_tina проігнорували цей матеріал."

Ви повторюєте свою помилку знову і знову. Приписуєте співрозмовникам сформульовані вами твердження, а тоді проти них боретеся.

Згадайте про що наша розмова. Вона не академічного характеру і аж ніяк не полягає у з"ясуванні питання: “Чи була “кровна спорідненість” визначальним елементом (само)ідентифікації русинів як окремого етносу на початку XVII ст.?”

(no subject)

From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com - Date: 2009-12-04 04:47 pm (UTC) - Expand

(no subject)

From: [identity profile] magner58.livejournal.com - Date: 2009-12-04 05:37 pm (UTC) - Expand

(no subject)

From: [identity profile] magner58.livejournal.com - Date: 2009-12-04 03:34 pm (UTC) - Expand

Date: 2009-12-03 05:43 pm (UTC)
From: [identity profile] lunar-shade-123.livejournal.com
І, доречі, дивлячись на особистість Оріховського, чи можна стверджувати, що його погляди були "типовими" для того часу й місця?

Date: 2009-12-03 04:58 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
"Про кров як фактор етнічної спорідненості почали масово говорити лише"

Не відповідає дійсності. Див. Максима нижче.

Date: 2009-12-03 05:04 pm (UTC)
From: [identity profile] magner58.livejournal.com
"Про кров як фактор етнічної спорідненості"

Дивіться й тін-тіну нижче :-)

Date: 2009-12-03 07:13 am (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
О, будь ласка, знайшла
"Не віра робить русина русином, поляка поляком, литвина литвином, а народження і кров".
Мелетій Смотрицький, "Ствердження невинності", 1621 рік.
Цитую за Н.Яковенко "Нарис історії..", розділ "Поява "третього народу" в Речі Посполитій "двох народів".

Profile

tin_tina: (Default)
tin_tina

September 2017

M T W T F S S
     123
45678 910
111213141516 17
181920 21222324
252627282930 

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated 16/07/2025 11:15 pm
Powered by Dreamwidth Studios