Повертаємося до історичної тематики, яку, якщо хто пам’ятає, ми закінчили на історії дивовижного вивищення роду Розумовських. Зі звичайних козаків, а то навіть пастухів і підпасків, завдяки різноманітним талантам одного з них, Олексія, вони раптом перетворилися на вельмож, царедворців, а то й царських родичів, одних з найбагатших людей свого і часу, і, ніби того замало, ще й на приклад аристократизму для тодішньої Європи.

Підкріпити чи якось пояснити такий зліт мали б побудови тодішніх генеалогів: ні, не були Розуми. чи то пак Розумовські простими гречкосіями. Ані хиби, в їх жилах текла блакитна кров, успадкована від предків – князів Ружинських.

З перспектив теперішнього егалітарного часу можна з цього лише посміятися, та, непевне, і у 18-у столітті багато хто підсміювався. Звичайно, ніяких «біологічних» зв’язків між Ружинськими і Розумовськими вивести не вдалося б. Але тодішні знавці родоводів таки недаремно їли свій хліб і предків вибирали не так дуже зопалу. Зокрема, Ружинські мали чимало цінних рис, які їх робили в цьому сенсі надзвичайно зручними. Взяти хоча б таку обставину, що вони мали стосунок як до шляхетського, так і до козацького світу ранньомодерної епохи. Більше того, один з них був навіть козацьким гетьманом – одним з перших. А нам вони можуть бути цікавими ще й тим, що, хоча цей рід за висловом одного з дослідників, І.П.Новицького, виринув нізвідки, виділився завдяки дружнім зусиллям  представників одної з його гілок і знову щез у небутті, загубившись у масі дрібної шляхти (тим легше, мабуть, було оголосити когось Ружинським з крові й кості), однак за той не дуже довгий час, коли вони були на виду, Ружинські натворили чимало справ, - достатньо, щоб про них пам’ятали і у 18-у столітті, і сьогодні.

Як подумати, то у самовільному вписуванні людей далеко пізнішого часу в потомки Ружинських є своя логіка історичної Немезіди. Вони й самі свого часу вчинили так само, самовільно назвавшись Гедиміновичами, чи, щоб точніше, Наримунтовичами. Так, принаймні, вважав вже згадуваний Новицький, чиє дослідження, надруковане в журналі «Київська старовина» за 1882 рік, я переважно й використовуватиму. На його думку, під кінець литовської династії Ягеллонів і після її згасання на таку ж маніпуляцію відважилися також Вишневецькі із одноколінними родами – Порицькими і Збаразькими. Це, зрештою, не ставить під сумнів таки княже походження наших героїв, бо так вони називалися навіть тоді, коли були «служебними князями» Острозьких, і ніхто їх княжого достоїнства не заперечив. Тим більше ніхто не протестував, коли кільком родичам-Ружинським вдалося вибитися в люди і навіть в історичні герої. «Коли б рід продовжився, та ще й прикрасився кількома іменами державних сановників – дигнітарів, напевно знайшлися б послужливі панегіристи, які, задля прославлення патронів, для науки потомству і задля вящого затемнення і без того заплутаних древніх сказань, поспішили б провести послідовну генеалогію від Гедиміна і до Роговицьких. Але князь Роман помер бездітним і генеалоги давніх часів здобули можливість добросовісно залишити прогалину, поповнювати яку і ми не беремося» (І.Н.)

Стійте-стійте, ми ж наче про Ружинських, до чого тут Роговицькі? Тут все гаразд, як встановив ще Максимович, Роговицькими чи Єроговицькими звалися предки князів Ружинських, а пішов цей антропонім від їх маєтку Роговичі. Пізніше, однак, найважливішим їхнім осідком стало село Ружин, яке вони навіть хотіли перетворити на місто. Отоді вони й змінили прізвище і зробилися Ружинськими. Трапилося це десь в середині 16 століття, саме під час прізвищевої революції. Так ми їх надалі і називатимемо – слідом за Максимовичем, Новицьким, Іриною Ворончук і ще багатьом дослідникам.

А писали про Ружинських, треба сказати, чимало – як завдяки тим її представникам, які зуміли вписати власне ім’я у велику книгу загальної історії, так і тому, що по відношенні до них виявилася успішною доволі складна операція, яку рідко коли вдалося довести до кінця: в певному поколінні були розшифровані їхні філіаційні, себто родинні зв’язки. Чому це так важливо і які тут виникають складнощі – про це я розповім у наступному дописі.

Date: 2011-12-04 01:32 pm (UTC)
From: [identity profile] 4ornobile.livejournal.com
Ото запитай зараз про тих Ружинських в самому Ружині -- ніхто нічо не скаже. Звичайний депресивний смт..

Date: 2011-12-04 01:35 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Життя перетекло в інші місця? Буває...

Date: 2011-12-04 01:47 pm (UTC)
From: [identity profile] 4ornobile.livejournal.com
Та я б не сказав, що воно так вже сильно там колись вирувало..

Date: 2011-12-04 01:50 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
300-400 років тому :-)
Тодішня Волинь - майже як антична Греція. Вона нас сформувала, ми нею захоплюємося і навіть щось сьогодні так само називається. Але це таке... Кури на Акрополі руїнах замків.

Date: 2011-12-04 05:25 pm (UTC)
From: [identity profile] 4ornobile.livejournal.com
Це точно:)

Date: 2011-12-04 02:17 pm (UTC)
From: [identity profile] berendeishche.livejournal.com
В украинской Википедии с фамилией Ружинских история какая-то мистическая, из разряда что было раньше –курица или яйцо..
В статье “Ружинські” сказано:
“Прізвисько своє Ружинські отримали від назви головної князівської садиби Ружина.”
А в статье “Ружин”, наоборот, утверждается, что Ружин назван по фамилии владельца:
“За військові справи польський король Стефан Баторій дарує Кирилу Ружинському (див. Ружинські) містечко Щербів над Роставицею, перейменувавши його в 1591 році на Ружин”
Я думаю, что если бы знаменитому Ружинскому ребе Исроэлу Фридману сказали, что не могут быть правы одновременно авторы и той и другой статьи, он ответил бы “И вы тоже правы”.

Date: 2011-12-04 02:25 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
А то якже, містична! Я й більше скажу: Стефан Баторій, згідно тої ж Вікіпедії, помер у 1586 році :-)
Насправді він подарував Кирилу Ружинському урочище Котельню, а стали вони Ружинськими ще до Люблінської унії, бо присягали саме під таким прізвищем.
Добра річ Вікіпедія, але трохи перерекламована :-)

Date: 2011-12-04 02:37 pm (UTC)
From: [identity profile] berendeishche.livejournal.com
А то, что Роман Ружинский был гетманом войска Лжедмитрия II фвмилию в России не скомпрометировало? Всё равно происходить от Ружинских было престижно?

Date: 2011-12-04 02:42 pm (UTC)
From: [identity profile] tin-tina.livejournal.com
Був. Але чекайте, дійде й до Романа. А чому не престижно? Зрештою, було й прорва інших Ружинських, Роман же потомків не мав, та й хто там його пам"ятав у 18 столітті? От з одного гетьмана зробили щонайменше 3 осіб.

Profile

tin_tina: (Default)
tin_tina

September 2017

M T W T F S S
     123
45678 910
111213141516 17
181920 21222324
252627282930 

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated 11/07/2025 08:51 pm
Powered by Dreamwidth Studios