«Донедавна у вітчизняній фольклористиці наводився факт вживання терміну «дума» під записом 1547 року, взятий з господарчих документів троцького воєводи Станіслава Гаштольда. Першим з польських дослідників вказав на цей документ і процитував його Л.Голембйовський (у 1831 році). У графі придворних витрат ідеться про те, що «у 1547 році кіфарист троцького воєводи Андрій дістав золотого за те, що проспівав думу українську». Таким контекстом цитата не раз наводилася в працях польських та українських дослідників. Однак після ретельного вивчення першоджерела з’ясувалося, що переклад вислову «rusticam lamentationem», який передається в оригіналі, означає «жалобна пісня» або «лямент».
           (Треба ж, а я зопалу вирішила, що «rusticam» - це «сільські», а все разом – «сільський плач». Однак гугл-транслейт переклав цей вираз як «стогони країни», якось підозріло нагадує «вся Вкраїна плаче». Гм... стримаюся, а то вигадаю тисяча першу гіпотезу про походження назви «Україна», а цього велосипеда хто тільки не об’їжджав. Повертаюся до Г.Нудьги).
            «Ми вже мали можливість переконатися, що у XVI столітті згадки про думи можна віднайти у різних джерелах: перекладі Біблії, літописі, у віршах і ділових документах. Першою згадкою про думи у рукописних джерелах XVII століття є коротенька характеристика цього пісенного жанру у перекладеній на польську мову «Політиці» Аристотеля. С.Петрицій, що звернувся до цього твору, наводить такі цікаві міркування: «У музик, хоч і однаковий спів, різне співання буває: є спів ніжний, як ось ляменти, думи, іншим є співання чоловіче, яке до бадьорості і гніву людей спонукає, як буває на війні. Греки давали назви своїм пісням від назв повітів, як-ось Дорика, Фригія, у нас теж є подільські думи».
        (Далі Гр.Нудьга обґрунтовує ним же висунену гіпотезу про те, що слова «ляменти» і «думи» в цьому уривку не просто синонімічні, але визначають той сам жанр – оплакування загиблого героя. Якщо це справді так, то пісня на смерть Морозенка – класична дума в цьому давнішому сенсі слова. Заодно маємо і вказівку, де саме думи співаються – на Поділлі).
This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

tin_tina: (Default)
tin_tina

September 2017

M T W T F S S
     123
45678 910
111213141516 17
181920 21222324
252627282930 

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated 17/07/2025 01:49 pm
Powered by Dreamwidth Studios