Зізнаюся, що вираз «кресові українці» - не мій винахід, я його підчепила колись давним-давно, «в королівстві на краю землі», себто в передмові до збірника поезій Євгена Плужника, де згадувався певний його приятель, теж поет, Дмитро Фальківський і пояснювалося, що їх об’єднувало, - поезія, хвороба, кресовість.

Себто, слова «креси, кресов’як» я, звичайно, знала, але вважала, що це щось суто й питомо польське. Хоча, як подумати, жителі всіх погранич мають щось спільне між собою – якийсь невловимий слід воно на своїх уродженців накладає, хоч би той уродженець ще в ранньому дитинстві перебрався в інші, центральніші краї.

Треба, однак, відмітити, що мало який край так характеристично промарковує, як Полісся. Автор «Галілея» міг народитися і в Києві, і у Львові (може, навіть радше у Львові), автори «Очерет мені був за колиску» чи «Для нас у ріднім краю навіть дим...» - безперечно, полісяни.

 Чи всі помітили, що слово «кресовий» дещо розширило своє значення і стало називати територію по обидва боку кордону –«наш» і «чужий». Якщо дивитися так, то Дмитро Фальківський, уродженець Берестейщини, і Євген Плужник, «воронізький хохол», хоч українські поети, але начебто пришельці ззовні. Натомість інший мій герой і навіть Вергілій-провідник в цьому циклі, Іван Денисюк – таки безперечно наш. Хоча, прочитавши колись його спогади «Мої поліські, мої зелені роки» (жаль, невеликі, хоч надзвичайно цікаві), я цю обставину начисто забула і щиросердечно вважала достойного вченого теж сином Берестейщини. Це, однак, не так, Берестя-Брест просто було найближчим до його батьківщини великим містом і там він навіть провчився півроку в гімназії. Однак Ратнівський район, де й розміщені Денисюкове Залісся і його ж Заболоття – це Ратнівський район, ще Україна, хоча, як видно, дуже погранична.

273px-Ratnenskyi-Raion

Через кордон і пішки зайдеш, і палицею перекинеш. Та й взагалі з карти Ратнівщина виглядає закутком в усіх сенсах слова, тим паче історичному – між річкою, болотом, пущею. Цей закуток, однак, був Волинню в мініатюрі і, можна сказати, повторив долю як не всієї Галицько-Волинської держави, то, принаймні, її волинської частини. Мені страшенно сподобався вираз, вжитий саме Іваном Денисюком: «глухий закуток поліського краю, де доживало свій вік чи не останнє наше князівство». Оскільки ж далі відбувається перехід до мого улюбленого 16-го століття, то надалі я керуватимусь дослідженням Івана й Володимира Денисюків «Замок, який пішов на той світ» (бо й таке трапилося, хоча історії типу світязянок чи Кітеж-граду чекати не доводиться, замок запався з суто фізичних причин).

This account has disabled anonymous posting.
If you don't have an account you can create one now.
HTML doesn't work in the subject.
More info about formatting

Profile

tin_tina: (Default)
tin_tina

September 2017

M T W T F S S
     123
45678 910
111213141516 17
181920 21222324
252627282930 

Most Popular Tags

Style Credit

Expand Cut Tags

No cut tags
Page generated 25/05/2025 07:02 pm
Powered by Dreamwidth Studios